Kirofoneetika – teraapia läbi hääle ja puudutuse

15.09.2015

Kirofoneetika on teraapia, mille puhul tervendatakse häälikute ja puudutuste abil. Välise mulje põhjal toimub kirofoneetiline teraapia sarnaselt massaažiga. Terapeut silitab patsiendi selga, käsi või jalgu, tehes teatud vorme ja hääldab samas ühe hääliku. Patsient kuuleb häälikut ja tunneb samal ajal õrna survet kehal.

 

Puudutus kehal moodustab samasuguse vormi nagu hääliku artikuleerimisel ja hääldamisel suust tekkiv õhuvool. Samas tunnetab patsient läbi puudutuse- ja soojustaju oma keha intensiivsemalt. See tugevdab enesetunnetust või olemasolu tunnetust ja võimaldab inimesel end oma kehas „tõeliselt kodus” tunda. See sisendab kindlustunnet, mis on suureks abiks edaspidise teraapilise protsessi puhul.

 

Iga hääliku hääldamise puhul moodustub suukoopas iseloomulik õhuvool. Näiteks „B” puhul koguneb õhk paisuna huulte taha, „F” puhul voolab õhk hammaste ja huulte vahelt läbi. Terapeut kannab selle õhuvooluvormi silitavalt peamiselt patsiendi seljale, kätele või jalgadele, sealjuures vastavat häälikut hääldades.

 

Läbi kirofoneetika ergutatakse kõnetajumise võimet ja enda kõne loomise tahet. Seetõttu kasutatakse seda teraapiat kõne arendamiseks  kõnetute või väherääkivate laste puhul. Samuti patsientide puhul, kes ajutrauma või insuldi tagajärjel kõnehäirete all kannatavad. Läbi hääletaju ergutamise saab sellega kuulmis taju puudulikkust parandada. Ka Downi-sündroomiga laste kõnearendamise puhul kuulub ka kirofoneetika kasutatavate ravimeetodite hulka.

 

Pedagoogikas (peamiselt Waldorfpedagoogikas) ja ravipedagoogikas kasutatakse kirofoneetikat arenguhäirete, liikumispuude, kommunikatsiooniraskuste puhul kuni autismini välja ja rahutute laste, eriti tähelepanuhäiretega laste puhul. Ravisituatsioonides kasutatakse kirofoneetikat täiendavalt meditsiinilise ravi kõrval inimeste puhul, kellel peale ajutraumat on tekkinud orienteerumisraskused, sünnitraumaga või enneaegselt sündinud väikelaste puhul ja ka vanurite hoolduses.

 

Kõigi nende kirjeldatud kasutusalade kõrval on kirofoneetika end ka hingelishügieeniliselt tõestanud. Elu praeguses tsivilisatsioonis teeb inimesed läbi hingelise eraldatuse haigeks. Mis saab selles olukorras aidata? Kõne, keel. Miski muu maailmas ei ühenda inimesi rohkem. Kui see ühendav inimesele hästi lähedale tuua, nagu kirofoneetika seda teeb, siis saab inimest haiglasest isoleeritusest välja tuua. Seeläbi tugevneb inimese Mina.

 

Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemia

Artikkel referaadist „Kirofoneetika. Teraapia läbi hääle ja puudutuse.“ 2015.

Referaadi aluseks on Alfred Baur'i raamat "Chirophonetik-Therapie durch Laut und Berührung"

Autor: Kristi Kahre