Loodusravi pakub häid võimalusi premenstruaalse sündroomi leevendamiseks

15.09.2014

Uuringute järgi tabavad premenstruatsiooni vaevused suuremal või vähemal määral ligi kaht kolmandikku naisi. On naisi, keda nad kimbutavad harva ja leebelt, aga on ka neid, kelle elurütmi ja töövõime nad halastamatult sassi löövad. Kuidas võiks loodusravi premenstruaalsete vaevuste korral aidata?

 

Tavaliselt annavad premenstruatsiooni vaevused endast märku menstruaaltsükli teises pooles ehk 14 päeva enne kuupuhastust, on kõige ägedamad vahetult enne ning kaovad kohe või paar päeva enne mensese algust. Kõige enam levinud vaevused on rindade tundlikkus, paistes olek, turses pahkluud, pinged või valu alakõhus, kõhupuhitus, iiveldus, higistamine, pea- ja seljavalud, kaalutõus, vedelikupeetus, vistrikud, ärevus, väsimus, masendus, unehäired, hajameelsus.

 

Premenstruaalsest sündroomist saab kõnelda kui esinevad haigustunnused häirivad märgatavalt naise elu ja töövõimet.

 

Premenstruaalset sündroomi saab esmajärjekorras leevendada toitumise, piisava kehalise aktiivsuse ja puhkusega. Näiteks premenstruaalse sündroomi leevendamiseks tasuks süüa korraga vähe, ent sageli. Tuleb magada ja lõõgastuda, et psüühilised ja füüsilised stressitekitajad vaevusi kuhjata ei saaks.

 

Kuid, milliste loodusravi meetoditega saaks leevendada premenstruaalset sündroomi?

 

Ayurveda meditsiini järgi võiks kasutada kalmuse juurt, see ergutab neerupealseid, mis aitavad stressiga seotud premenstruaalse sündroomiga seotud seedeprobleemide puhul.

 

Taimeravi võib premenstruaalset sündroomi leevendada või ära hoida, kui võtta iga päev kalamaksaõli, linaseemneõli, kuldkepiõli või mustsõstraseemneõli. Need õlid sisaldavad rikkalikult gammalinoleenhappeid, mis leevendavad premenstruaalse sündroomi sümptomeid ja eriti rindade valulikkust. Samuti proovige mungapiprast või upsulilledest tehtud tõmmist, mis tasakaalustab hormoone. Mungapipar rahustab, on spasmivastane, peab hormoonid tasakaalus ning suurendab ajuripatsit mõjutades menstruaaltsüklit  reguleerivate naissuguhormoonide toomist.

Ravimtaimed, mis aitavad vähendada stressi ja ärevusega seotud sümptomeid on kaer, raudürt, ja kannatuslill. Rosmariin, kaer, kaneel ja sidrunmeliss aitavad meeleolu parandada.

 

Premenstruaalse sündroomi ravis vitamiinide ja mikroelementidega on võtmesõnad B6 vitamiinid, kuningakepiõli, kaltsium ja magneesium, C-,E-vitamiinid, tsink, raud ja kroom. Magneesiumivaegust loetakse üheks premenstruaalse sündroomi põhjuseks.

 

Hiina meditsiini järgi on premenstruaalse sündroomi peamine põhjus peaaegu alati disharmoonia põrna ja maksa vahel. Maksadepressioon tekib enamasti stressi ja emotsionaalsete tegurite tõttu, samal ajal kui põrna nõrkus on eeskätt tingitud ebaõigest toitumisest. Järelikult on toitumine neist kolmest – toitumine, kehaline treening ja sügav lõdvestumine, kergesti kättesaadavast ravimoodusest määratud toetama põrna ning kehaline treening ja lõdvestumine maksa. Kui kõik need kolm on tasakaalus ja regulaarselt praktiseeritavad, välistavad nad enamiku PMS-i juhtude põhjused ja haigusmehhanismid.

 

 

Evelin Kuhi lõputöö „Premenstruaalne sündroom ehk PMS“,

Krautmani  Massaazi- ja Terviseakadeemia 2013