„Joogasüsteemide õige praktiseerimise tulemus on alati üks – iseenda taipamine,“ ütleb Anne-Ly Naukas

15.09.2014

Anne-Ly NaukasJooga tee algab füüsilise keha korrastamisest spetsiaalsete asendite abil. Jooga on terviklik, astmeline süsteem, mille esimeseks astmeks on füüsilise keha korrastamine. Joogastiile on palju ja erinevaid, kuid autentsete, iidsete joogasüsteemide õige praktiseerimise tulemus on alati üks – iseenda taipamine.

 

Joogatundi tulemiseks piisab juba sellest, kui inimene tahab teada, mis on jooga ja mida joogatunnis tehakse. Kui see on enam-vähem teada, siis võib motiiviks olla stressist vabanemine, tervise korrastamine, enda füüsilise keha tundmaõppimine, sisemise rahu ja tasakaalu leidmine.

 

Regulaarne ning järjepidev joogaasendite praktiseerimine parandab ja tõstab olemasolevat taset. Joogatunnis õpitakse tähelepanu pöörama oma keha tunnetamisele ning tooma õpinguid ja tulemusi igapäevaellu. Tähelepanelik õpilane hakkab märkama ja korrigeerima oma kehaasendit nii istudes, seistes kui ka liikudes. Ta märkab erinevust enesetundes vastavalt sellele, kas ta tegeleb joogaharjutustega regulaarselt või on vahepeal füüsiliselt passiivne. Ning selle järgi teeb ka oma edasised valikud.

 

Regulaarsus ja järjepidevus on tulemuse saavutamiseks kindlad võtmed. Kui piirduda 1–2 korda nädalas joogatunnis käimisega, on tulemus üks. Kui teha ülejäänud päevadel ka kodus neid harjutusi, mida tunnis õpitud, on tulemus midagi muud. Tervise parandamiseks on enamasti vajalik korrigeerida endas muudki, näiteks muuta mõtlemist ja emotsioonide kasutamist.

 

Anne-Ly  Naukase joogaõpingud algasid Ingvar Villido juures 1996. aastal. Ta on sertifitseeritud kriya hatha jooga õpetajana registreeritud rahvusvahelises Yoga Alliance’is ehk joogaühingus. Anne-Ly  tegutseb täna kriya hatha jooga õpetajana. Samuti praktiseerib ja õpetab viie tiibetlasena tuntud harjutusi ning nõustab praktiseerijaid. AN tutvustab joogat teooria- ja praktikatundides Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemias (järgmine loeng+praktiline osa 21. sept Tartus ja 5. okt Tallinnas).

 

Anne-Ly Naukas

MTÜ Lilleoru joogaõpetaja ja õpilaskogukonna liige