Hiina traditsioonilisest meditsiinist otsivad abi enamasti krooniliste haigustega inimesed

03.06.2014

„Kaasaegse, nn lääne meditsiini tugev külg on mõnede ägedate seisundite edukas ravi, samuti nakkushaiguste ravi, erakorralise meditsiini ja kirurgia kõrge ning kiireltarenev tase. Meil osatakse tuua inimene väga raskest seisundist välja, kuid edasisel ravil kroonilises faasis on palju arenguruumi“, ütleb dr Udo Uffert

„Töötasin peale ülikooli lõppu Lõuna- Eesti metsade ja kuplite vahel perearstina. Väikeses kohas oli meditsiinitehnikat vähe ja paljaste kätega oli võimalik vähe ära teha. Maainimesed olid raske põllutööga oma ihuliikmed ära vaevanud ja igasuguse valu puhul ainult valuvaigistite soovitamine tundus mulle ülimalt piiratud lähenemisena. See oli üks moment, mis motiveeris uusi meetodeid otsima“, ütleb Udo Uffert

Kaasaegse, nn lääne meditsiini tugev külg on mõnede ägedate seisundite edukas ravi, samuti nakkushaiguste ravi, erakorralise meditsiini ja kirurgia kõrge ning kiireltarenev tase. Meil osatakse tuua inimene väga raskest seisundist välja, kuid edasisel ravil kroonilises faasis on palju arenguruumi. Traditsiooniline hiina meditsiin on just seda suunda arendanud järjepidevalt üle 5000 aasta. Krooniliste haiguste ravi õnnestub neil päris hästi. Samuti haiguste ravi varases algstaadiumis, kus sümptomid on vaevumärgatavad ehk subkliinilised.

Hiina ja Euroopa meditsiini üks erinevusi seisneb hiinlaste poolt traditsiooni ehk järjepidevuse säilimises ja eurooplastel üha kiirenevas uuenemises, mistõttu on katkenud side päritoluga. Meditsiinitudengitele räägitakse ajaloos küll Avicennast ja Hippokratesest, kuid seda õpetust pole edasi arendatud. Kaasaegne meditsiin Euroopas on tegelikult väga noor ja areneb suure kiirusega. Hiina haiglates on olemas samasugune aparatuur uuringuteks ja raviks, nagu meilgi, kuid paralleelselt kasutavad nad traditsioonilisi diagnostika- ja ravimeetodeid.

Hiina traditsioonilisest meditsiinist ja ravimeetoditest otsivad  patsiendid abi erinevate valude puhul: peavalud, närvivalud, liigeste- ja seljavalud. Samuti unehäired, seedehäired, südame-veresoonkonna funktsioonihäired. Eelpool juba mainisin, et kaasaegne meditsiin toob inimese ägedast haiguse faasist edukalt välja. Kroonilise haiguse ravi on meil tunduvalt nõrgem, kui on hiina arstidel. Kuid paraku peab ütlema, et just enamus patsiendid ongi sellised, kes vajavad kroonilise haiguse ravi. Teine võimalus on muidugi haiguse väga varane staadium, kus kaebused on lääne arsti jaoks ebamäärased ja uuringud on korras. Ka siin saab hiina meditsiin paremini hakkama.

Kui patsient on raviga rahul, siis ta teooriast eriti ei huvitu, pole vahet, kas see on hiina või lääne oma. Umbes 15 aastat tagasi käisin oma tegevust tutvustamas Tartu Linna Polikliiniku arstidele. Nad kuulasid jutu viisakalt ära. 7 aasta hiljem läksin sinna tööle. Kui patsientidelt tuli hea tagasiside ja mõned arstid käisid ise mu juures ravil, siis muutus suhtumine oluliselt.

Kõigil, keda huvitab hiina traditsiooniline meditsiin, soovitan tulla õppima Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemiasse, kus sügisest alustame põhjaliku kaheaastase hiina meditsiini kursusega.

Udo Uffert
Hiina meditsiini arst ja õppejõud
Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemia