Suurte tursete puhul kätel ja jalgadel saab abi lümfiteraapiast

12.04.2014

Inimesed, kes on hädas tursetega, võivad saada abi lümfiterapeudilt. Nagu ka inimesed, kel koos kasvajaga on eemaldatud  lümfisõlmed ning kogu lümfiringlus on häiritud. „Ärge laske jalal või käel tursuda, kohe kui muutust märkate, otsige abi,“ ütleb lümfiterapeut Raili Raik.

Lümfimassaaž on väga õrn, aeglane, rütmiline massaažiliik, mis arvestab lümfisüsteemi anatoomiat ja füsioloogiat. Põhilised hädad, mille puhul lümfiteraapiast abi saab, on kroonilised lümfi äravooluhäired, nii primaarsed kui ka sekundaarsed. Piltlikult võib minna jalg või käsi jämedaks nagu puupakk. Lümfostaas ehk lümfiseiskus üks põhilisemaid terviseprobleeme, mille puhul lümfiteraapiat tehakse. Muid variante turse alandamiseks peaaegu polegi.

Kroonilise lümfi äravooluhäire puhul võib lümfiteraapiat toetava ravina vaja minna elu lõpuni, tihti koos jala või käe spetsiaalse sidumise ja ravisuka kandmisega. Mida kauem on turse olnud, seda rohkem võtab esmane ravikuur aega – et turset niipalju kui võimalik alla saada ja siis seda taset hoida. Päris saledat kätt või jalga ei pruugi kroonilise lümfihädaga patsient kahjuks enam kunagi tagasi saada. Halvas olukorras peaks patsient esialgu üsna tihedalt massaažis käima, umbes kolm korda nädalas, väga raske juhtumi korral lausa iga päev.
Kui olukord on kontrolli all ja inimene ka ravisukka või -varrukat kannab, peaks edaspidi käima lümfimassaažis paar-kolm korda aastas ning seda ikka kuurina. Aga ma panen südamele: ärge laske jalal või käel tursuda. Muutused algavad tihti hoopis kehatüvest. Kohe, kui muutust märkate, tuleb ka abi otsida. Näiteks saab lümfiterapeudiga konsulteerida, kes oskab teid nõustada ja vajadusel aidata.

Samuti saavad lümfiteraapiast abi patsiendid kes on hädas venoossete tursetega, traumade, luumurdude (jäse võib olla ka kipsis), hormonaalsete tursetega, plastiliste operatsioonide järgsete tursetega jne.

Raili Raik on lümfiterapeut, keda siinsed tohtrid ja loodusterapeudid peavad üheks Eesti parimaks omal alal. Raili õpetab Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemias lümfiteraapiat ning pakub oma teenuseid teraapiakeskuses „Lümfra“.